O rasie

POCHODZENIE: Argentyna
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 10.11.2011
UŻYTKOWOŚĆ: Pies do polowania na grubą zwierzynę
KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Pinczery, sznaucery molosy i szwajcarskie psy do bydła. Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa. Bez prób pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

Rasa ta pochodzi z prowincji Cordoba w centralnej Argentynie. Jej twórcą był dr. Antonio Nores Martinez, ceniony chirurg (1907-1956). Do utworzenia nowej rasy posłużył się on dawnym „bojowym psem z Cordoby”, rasą znaną z siły i wytrzymałości, powstała z kojarzeń buldogów i bulterierów. Doktor Martinez wybierał spośród nich osobniki o białej maści, nożycowym zgryzie, ciężkich głowach i długich kufach. Psy te kojarzone były z buldogami, dogami niemieckimi mastyfami pirenejskimi, bulterierami, bokserami, dogami de Bordeaux i wilczarzami irlandzkimi. Każde takie kojarzenie dawało początek odrębnej rodzinie. W rodzinach tych dokonywano selekcji tak, że w roku 1947 rasa była już ustabilizowana pod względem wyglądu i genotypu. Wtedy też powstał jej wzorzec, przedstawiony na zebraniu Stowarzyszenia Myśliwych w Buenos Aires. Siła, wytrzymałość, węch i dowaga czynią z dogów argentyńskich najlepsze psy do polowania w sforze na dziki, pekari a także pumy i inne drapieżniki, zagrażające zwierzętom domowym, hodowanym na rozległym i zróżnicowanym obszarze Argentyny. Takie też było założenie doktora Antonio Noresa. W roku 1964 rasa została uznana przez Federacion Cinologicia Argentina i Sociedad Rural Argentina, które otworzyły dla niej księgi wstępne. Uznanie przez FCI miało miejsce w roku 1973. Było to możliwe dzięki ogromnej pracy, pasji i FCI-St. n°292/29.01.1993 wysiłkom doktora Augustina Nores Martinez, brata twórcy rasy i instytucjonalnemu wsparciu FCA i Klubu hodowców rasy.

WRAŻENIE OGÓLNE

Pies atletycznej budowy, mezomorficzny, normalnie i harmonijne zbudowany, dobrze umięśniony i ruchliwy, daje wrażenie siły, energii i mocy, z którym kontrastuje przyjazny i łagodny wyraz. Maść jednolicie biała, z co najwyżej pojedynczą, ciemną plamką na głowie.

WAŻNE PROPORCJE: Głowa typu mezocefalicznego, tzn. mózgoczaszka i kufa są jednakowej długości. Wysokość w kłębie jest nieco większa od wysokości w zadzie. Głębokość klatki piersiowe powinna stanowić co najmniej 50% wysokości w kłębie Długość tułowia jest maximum o 10% większa od wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Pies cichy, nigdy nie szczeka, gdy goni za zwierzyną ma doskonały węch i spryt. Jest wylewny, zwinny, mocny, krzepki i nadzwyczaj odważny. Nigdy nie może być agresywny wobec ludzi, na tę cechę zwracać trzeba dużą uwagę. Właściciela obdarza bezwarunkowa i nieograniczoną miłością.

GŁOWA: Typu mezocefalicznego, wygląda na mocną i silną, linie profilu zbieżne.

MÓZGOCZASZKA: Czaszka: Krótka, wysklepiona w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej. Co spowodowane jest dobrze rozwiniętymi mięśniami żwaczami i mięśniami szyi. Guz potyliczny: Niewidoczny, całkowicie zakryty przez mocno rozwinięte mięsnie szyi. Stop: Wyraźny, ale nie przesadnie głęboki ani ostro zaznaczony.

TRZEWIOCZASZKA: Tej samej długości, co mózgoczaszka. FCI-St. n°292/29. 01. 1994 Nos: Mocna, czarna pigmentacjia, otwarte nozdrza. Kufa: Mocna, jej długość jest równa długości mózgoczaszki. Profil wklęsły. Wargi: Przylegające, o luźnych kącikach, nigdy nie obwisłe, czarna pigmentacja. Uzębienie: Szczęki mocne i dobrze dopasowane, niedopuszczalny przodozgryz ani tyło zgryz. Zęby duże, zdrowe, mocno i równo osadzone w dziąsłach, bez kamienia nazębnego. Pożądane kompletne uzębienie. Zgryz nożycowy, dopuszczalny cęgowy. Policzki : Duże, wyraźne, pokryte grubą skórą bez fałd. Oczy: ciemne lub orzechowe, powieki pożądane czarne. Średniej wielkości, kształtu migdała, raczej frontalnie i szeroko. Wyraz bystry i ożywiony, ale jednocześnie stanowczy. Uszy: Osadzone wysoko i równolegle, daleko od siebie, co spowodowane jest szerokością czaszki. Ze względu na użytkowość psa powinny być przycięte na długość nie więcej niż 50% naturalnej, stojące i trójkątne. Jeśli nie są przycięte, powinny być średniej długości, szerokie, grube, płaskie i zaokrąglone na końcach. Porośnięte gładką sierścią, nieco krótszą od tej na pozostałych partiach ciała; niewielkie plamki koloru na uszach nie powinny być uznawane za wadę. W spokoju obwisłe, zakrywają tylną część policzków. Przy pobudzeniu mogą być półstojące.

SZYJA: Gruba, mocna, wysklepiona łukowato. Skóra na spodniej stronie gruba, tworzy niewielkie fałdy, ale nie podgardle. Jej elastyczność spowodowana jest znaczna ilością luźnej tkanki łącznej.

TUŁÓW: Prostokątny; długość tułowia (od stawu barkowego do guza siedzeniowego) może być o 10% większa od wysokości w kłębie. Linia górna: Z wysokim kłębem, łagodnie opadająca ku tyłowi, oglądana z boku w żadnym miejscu nie jest zapadnięta. Wzdłuż kręgosłupa widoczna jest bruzda pomiędzy silnie rozwiniętymi mięśniami grzbietu. Kłąb: Szeroki, wysoki, wyraźny. Grzbiet: Szeroki i mocny, lekko opadający. Lędźwie: Krótkie, szerokie, mocno umięśnione. Zad: Krótki i szeroki, lekko opadający. FCI-St. n°292/29.01.1995 Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka. Oglądana z przodu i z boku spodnią krawędzią sięga łokcia. Pojemna klatka o długich i umiarkowanie wysklepionych żebrach zapewnia dobrą wydolność oddechową. Brzuch: Lekko podciągnięty w stosunku do klatki piersiowej, ale w żadnym razie charci. Mocno napięte mięśnie brzucha i słabizny.

OGON: Długi, ale nie sięga dalej, niż do stawu skokowego. W spokoju zwisa swobodnie, przy pobudzeniu łukowato wzniesiony powyżej grzbietu.

KOŃCZYNY KOŃCZYNY PRZEDNIE: Wygląd ogólny: proste, pionowe, palce krótkie i zwarte. Łopatki: Bardzo mocne, o wyraźnym umięśnieniu, ale nie przeładowane. Ustawione skośnie. Ramię: Tej samej długości, co łopatka, skośne. Łokcie: Krzepkie, pokryte skóra grubsza i elastyczną, bez fałd czy zmarszczek, przylegające do klatki piersiowej. Przedramię: Tak samo długie, jak ramię, prostopadłe do podłoża, proste, o mocnym kośćcu i mięśniach. Nadgarstek: Szeroki, nie wystający poza linie przedramienia, bez zniekształceń kości czy fałd skóry. Śródręcze: Trochę płaskie, lekko, ale nieprzesadnie nachylone względem podłoża. Łapa: O krótkich i zwartych palcach. Opuszki grube, twarde, pożądane czarne.

KOŃCZYNY TYLNE: Wygląd ogólny: Dobrze umięśnione, krótkie śródstopie i zwarta łapa bez wilczych pazurów. Umiarkowanie kątowane. Udo: Długość proporcjonalna do całość, mocne, z dobrze rozwiniętymi i widocznymi mięśniami. Kolano: Dobrze kątowane. Podudzie: Nieco krótsze od uda i równie dobrze umięśnione. FCI-St. n°292/29.01.1996 Staw skokowy i śródstopie: Ta część kończyny jest krótka i mocna, co zapewnia mocny napęd kończyn tylnych. Staw skokowy mocny, z wyraźną piętą. Śródstopie krzepkie, niemal cylindryczne, pionowe w stosunku do podłoża, bez wilczych pazurów. Łapa: Podobna do przedniej, tylko trochę mniejsza i dłuższa.

CHODY: Ruch żwawy i zdecydowany, wyraźnie ożywiony, gdy pies jest czymś zainteresowany; wtedy staje sie bardziej naprężony i reaguje bardzo szybko, co jest typowe dla rasy. Stęp spokojny, kłus wyciągnięty, z dobrym wykrokiem i mocnym napędem, który dają kończyny tylne. Galop niezwykle dynamiczny i ukazujący całą energię. W każdym tempie ruch harmonijny, odpowiadający mocnej budowie psa. Inochód niedopuszczalny; stanowi poważną wadę.

SKÓRA: Zwarta, gruba i elastyczna. Połączona z ciałem warstwą luźniejszej tkanki podskórnej, dzięki czemu swobodnie przesuwa się, nie tworząc jednak fałd nigdzie poza szyją. Preferowane są psy o czarnej pigmentacji powiek i warg. Czarna pigmentacja skóry nie jest wadą.

SZATA SIERŚĆ: Jednolita, gładka, średniej długości (1.5–2 cm). W zależności od lokalnych warunków klimatycznych ma różna gęstość i grubość.

MAŚĆ: Jednolicie biała, dopuszczalne jedynie pojedyncze czarne lub ciemne znaczenie na głowie, uchu lub wokół oka, ale nie może ono zajmować więcej, jak 10% powierzchni głowy. W przypadku oceniania dwóch psów jednakowej klasy pierwszeństwo należy się temu, który jest bardziej biały.

WIELKOŚĆ: Wysokość w kłębie: Psy: 60 do 68 cm. Suki: 60 do 65 cm. Idealna wysokość: Psy: 64-65 cm Suki: 62-64 cm FCI-St. n°292/29.01.1997 Przybliżona waga: Psy: 40-45 kg Suki: 40-43 kg.

Aktualizacje: RIO PRIMERO
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie: DISEGNO STUDIO & BAKALLAND Siberians | All rights reserved! 2016